úterý 11. března 2014

Review: Morová rána - Margit Sandermo ( Sága prokletých #1)

Název: Trollbunden  
Autor: Margit Sandermo
Nakladatelství: fragment
Počet stran: 318
Žánr: fantasy, historický román 

Anotace


Světově proslulá sága Prokletých! Příběh plný tajemství, napětí a lásky. Silje je mladá dívka, která při morové epidemii přijde o všechny své blízké i domov. Je ponechána svému osudu. Když už se všechno zdá být beznadějné, život jí zcela změní náhodné setkání s tajemným cizincem... V té době ještě netuší, že se zanedlouho ocitne v blízkosti strašidelných hor a pozná pravdu o záhadných obyvatelích a jejich prokletí. Nechte se pohltit silným příběhem, který oběhl celý svět. 
Tuto knihu mi kdysi doporučila Tessie ( která ale přečetla myslím jen první díl). A protože Tessie mi vždy doporučuje jen  ty nejlepší knihy, nemohla jsem jinak, než si tuto knihu přečíst. A samozřejmě měla Tessie jako vždy pravdu. Tato kniha je úžasná!  Proto je mi strašně líto, že se z celkových 47 dílů   přeložily do češtiny pouze čtyři. Nyní už tuto knihu čtu podruhé a přesto mě tato kniha neomrzela a těším se až si  znovu přečtu aspoň ty díly, které byly přeloženy do češtiny ( případně další dva díly v angličtině, které jsem ještě vůbec nečetla). 

Do polštiny jsou sice přeloženy všechny díly, ale bohužel polštinu moc neovládám, takže se do ní asi nepustím. Škoda jen, že to někdo,kdo polštinu ovládá, nepřeložil.Samozřejmě ale chápu, že většina lidí, kdo polštinu ovládá na to pravděpodobně nemá čas.. :/ Snad si ho ale někdy někdo udělá nebo se konečně rozhodne Fragment postupně vydat celou ságu. Ono by se totiž také dalo dát do jedné knihy pokaždé třeba tři díly. Tyto knížky totiž nejsou nijak hrubé a chápu, že si jen málokdo koupí 47 dílů jedné série...

Obálka je podle mého názoru taková průměrná i když ta modrá tam je fakt úžasná. I fond písma se mi dost líbí, zbytek už však méně. Takže za mě hodnotím jako průměr...Výše můžeme vidět anglickou obálku, která se mi mimochodem dost líbí.  Pak obálku švédskou a dvě obálky polské. Obal druhé polské je přejat z originálu a můžeme jej spatřit taky u obálky maďarské. Níže pak  obálku norského e-booku ( která je prostě nádherná a proto jsem ji tu dát prostě musela) a pak dvě obálky islandské. 


Ze všech těch obálek se mi asi nejvíce líbí obálka norského e-booku a pak obálka polská  ( ta červená).  Jinak je myslím také hodně pěkná islandská obálka...
Teď bych ráda řekla něco málo k ději.
Děj této knihy se odehrává během první poloviny 50. let 16. století. V této době řádil ve Skandinávii mor, který zabil spoustu lidí a hl. hrdinku Silje připravil  o celou rodinu. Poté ji vesničané vyhnali ze  statku rodičů , protože potřebovali do jejich domu nastěhovat dalšího kováře a Silje se musela odstěhovat a postarat se  o sebe  úplně sama. Neměla ani kde bydlet, ani co jíst a dokonce neměla ani žádné teplé oblečení, které by ji v tomto chladném podzimu zahřálo, přesto ale dokázala během svého cestování a hledání místa, kde by se mohla usadit  zachránit dvě malé děti ( které po cestě postupně našla). Když se jí jednoho dne podařilo zachránit jednoho moc krásného mladíka, seznámila se i  s tajemným cizincem, který ji i dětem zajistil místo k bydlení, jídlo i ošacení. Později Silja vzplane nekontrolovatelnou touhou? Říkáte si po kom? Možná budete překvapeni, však uvidíte...
 z blogu
 //kathsworldofbooks.blogspot.cz
obrázek je  krásný a strašně moc mi tu seděl, takže děkuji :-)
Hl. hrdinka Silje mi byla už od počátku sympatická. Je silná, obětavá, moudrá a odvážná. Nebojí se dokonce ani ujmout maličké holčičky, kterou našla na ulici u těla její mrtvé maminky, která umřela před několika dny na mor. Holčička, kterou Silje pojmenovala Sol, mohla být už dávno nakažená morem, ale Silje toho nedbá a říká si, že pokud by měla umřít na mor, už by se tak dále stalo. Nezaváhala ani na chvilku a holčičky se ujala.  A když po několika minutách našla  v lese další dítě - ještě miminko, ujala se ho taky. Myslím, že Silju ani nejde neobdivovat :-) Je úžasná i když kdybych byla na jejím místě, asi bych taky ani minutu neváhala a dětí se ujala...

Dalo by se říct, že kniha nenabízí moc akce, ale musím říct, že mi to vůbec nevadilo, i když upřímně, takové knihy moc nemusím. Kniha neobsahovala moc akce, ale někdy jsou  podle mě emoce mnohem důležitější.
A emocí je v této knize více než dost. Je zde  láska ( klasická i mateřská), ale i strach a zlost a samozřejmě také touha a napětí. Kniha je také dost čtivá. Já jsem ji přečetla za jeden jediný den, i když jsem přesně věděla co se kdy stane, protože jsem ji už četla dříve. Ani u druhého čtení nebyl prostor na nudu, místo toho vás kniha do děje vtrhla natolik, že jsem z hlavní hrdinkou prožívala všechny její emoce. Na nudu prostě nebyl čas...


Tentokráte z
http://veeeebookshelf.blogspot.cz
( rovněž velice děkuji)
Většina knihy je psána z pohledu Silje, ale jsou zde krátké pasáže, které jsou psány z pohledu někoho úplně jiného a sice šlechtičny Charlotte, která to doposud také neměla příliš lehké.I když ono to vlastně neměly lehké všechny ženy ve středověku.

 Možná bych byla ráda, kdyby i Charlotte dostala v prvním dílu více prostoru, protože by bylo určitě zajímavé, sledovat a porovnávat jak si žili v 16. st. lidé bohatí a jak chudí. A musím říct, že se kniha této tématice nebude věnovat ani v díle druhém, což je možná škoda, ale i přesto je tato kniha strašně moc úžasná a skvělá.

Záporů jsem moc nenašla, snad jen, to že ke konci byl děj několika měsíců shrnut jen na několika stránkách, ovšem ani to mě nijak příliš nevadilo. Jinak jsem nenašla nic, co bych mohla této knize vytknout. 

Musím říct, že když mi Tessie o této knize řekla, očekávala jsem původně něco úplně jiného. Vlastně ani nevím co. Ale tohle opravdu ne..A to že se to nakonec vyvinulo tak, jak se to vyvinulo mi vůbec nevadí. Ba naopak, dokonce se mi to líbí ještě mnohem více.

Tuto knihu bych určitě doporučila všem milovníkům historie, kterým nevadí to, že má kniha také prvky fantasy. Polština je  jen výhodou. :-)

HODNOCENÍ: 95%

A poslední obrázek opět od Kath :-)
http://kathsworldofbooks.blogspot.cz

Ukázka z knihy:
Mezi stromy uviděla vysokou siluetu muže, který vypadal napůl jako člověk a napůl jako zvíře. Pak si uvědomila, že je oblečený v plášti z vlčí kůže, jehož chundelatá kapuce připomíná hlavu zvířete. Ale i tak měl divná ramena, široká, jako má medvěd. Z tváře plné napětí, dokonalé, ovšem zlověstné, se na ni zaleskly úzké oči a bílé jakoby vlčí zuby. V jednom okamžiku světlo osvítilo jeho rysy a v dalším byl zase zahalen tmou. Stál, a ani se nehnul.
,, Jen jsme se chtěly ohřát u ohně, pane,´´ vysvětlila roztřeseným hlasem.
,, A tohle jsou tvoje děti?´´ Jeho hlas byl hluboký a silný.
,, Moje? O ne, je mi teprve šestnáct pane,´´ odpověděla s úzkostlivým ústměvem, ztuhlá zimou. ,, Obě jsem našla právě dnes v noci. Jsou to nalezenci.´´4 komentáře:

 1. Vůbec nevypadá špatně tyjo! :) uvidím jestli si jí časem přečtu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doporučuji... :-) Věřím, že se k ní časem dostaneš :-)

   Vymazat
 2. Tuhle knížku jsem četla a musím přiznat, že se mi taky docela líbila, hlavně proto, že je taková jiná a Silje byla úžasná, ačkoliv nějaké pasáže mi připadaly hrozně divné. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně? Mě se zdála celá kniha v pohodě, nic mi na ní divné nepřipadalo... :-)

   Vymazat